طراحی سایت

طراحی سایت در اراک

طراحس سایت , طراحی وب سایت , طراحی سایت در اراک , سئو , پشتیبانی رایگان , طراحی سایت شرکتی , طراحی سایت با وردپرس , رایانگان , رایان گام گستر آیندگان ,سامانه پیام کوتاه , شماره خدماتی , چرا طراحی سایت , طراحی سایت چیست , تبدیل وبلاگ به وب سایت , هاست و دامین رایگان یک ساله , سایت , وب سایت

نقشه سایت چیست ؟ (Sitemap)

نقشه سایت یا سایت مپ

نقشه سایت چیست ؟ (Sitemap) نقشه سایت که یکی از نکات خیلی مهم در خدمات سئو سایت هست، در واقع میشه گفت نقشه سایت یکی از اجرای اصلی سئو هست، از زمانی که این کلمه به وجود آمده است تا به امروز نقشه سایت هم در کنار اون بوده است و روز به روز بر نقش اون افزوده می‌شود.

نقشه سایت چیست؟ – سایت مپ چیست؟ – sitemap چیست؟

نقشه سایت XML (زبان نشانه گذاری قابل توسعه) در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس‌های موجود در سایت شماست. همچنین نقشه سایت (سایت مپ) شما می‌تواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود. وجود نقشه سایت ربات موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی می‌کند تا صفحات سایت شما را به صورت بهتر شناسایی کرده و لذا از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما مطلع شود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که با ساخت نقشه سایت XML صفحات شما بهتر ایندکس شوند، ولی با داشتن نقشه سایت یا سایت مپ شانس بیشتری خواهید داشت.

نقشه سایت

پس اگر سایت شما نقشه سایت ندارد انتظار رتبه خوب در سیستم رتبه‌بندی گوگل نداشته باشید و سایت شما رنک خوبی نخواهد داشت. وجود نقشه برای سایت شما آنقدر اهمیت دارد که به شما پیشنهاد می‌کنم همین الان اگر آب در دستتان است زمین بگذارید و به فکر ساخت یک نقشه سایت باشید.

نقشه سایت شما باید از نوع نقشه سایت برای موتورهای جستجوگر باشد. فرمت این نقشه به صورت  .xml می باشد که مورد قبول سایت گوگل می‌باشد.

اطلاعات موجود در Sitemap؟

در بالا یک فایل sitemap رو تقریبا مشاهده می‌کنید، هر فایل مربوط به sitemap معمولا شامل موارد زیر هست:

آدرس‌های سایت – آدرس صفحات سایت

تاریخ آخرین تغییرات یا بروز رسانی

بعضی از سایت مپ‌ها شامل بازه زمانی تغییرات هم هستند

میزان اهمیت لینک

نقشه سایت چیست؟ تگ نقشه سایت

و…

نقشه سایت چیست ؟ (Sitemap)تگ‌های مورد استفاده در سایت مپ؟

و همچنین یک فایل xml سایت مپ از برچسب‌ها و تگ‌هایی مثل تگ‌های زیر ساخته میشه:

تگ sitemap index

این تگ برای ابتدا و انتهای فایل هست، مثل همان html در سندهای html عمل می‌کنه

و یک جورایی میشه گفت تگ sitemapindex تگ آغازین و پایانی یک فایل سایت مپ می‌باشد .

تگ url

این تگ در داخل تگ قبلی قرار می‌گیرد و برای معرفی لینک‌ها هست.

تگ lastmod

حاوی اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات صفحه می‌باشد که به فرمت YYYY-MM-DD تاریخ دهی می‌شود.

تگ changefreq

این تگ حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخ آخرین برزو رسانی صفحه می‌باشد .

تگ priority

این تگ حاوی اطلاعات اهمیت لینک می‌باشد، که مقدار آن می‌تواند در بازه ۰٫۰ تا ۱٫۰ باشد.

و…

تگ‌های دیگر هم گاها در سایت مپ مشاهده می‌شود و چون شامل بحث ما نیست، چندان بهشون اشاره نمی‌کنیم، ولی فقط این نکته رو بدانید که در تگ‌های فوق یک سری از تگ‌ها اجباری هستند و یک سری از تگ‌ها اختیاری که در آینده در مباحث مربوط به ساخت سایت مپ در مورد اون‌ها توضیح خواهیم داد.

فایل ایندکس سایت‌‌ مپ چیست؟

گاهی با توجه به تعداد زیاد صفحات و موضوعات یک سایت ساخت چند نقشه سایت لازم می‌شود. در این صورت فایل مربوط به هر نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) لیست شود.

اگر سایت شما بیش از ۵۰۰۰ صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از ۱۰ مگابایت است، استفاده از چند فایل نقشه سایت ضرورت می‌یابد. در این صورت به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید. البته می‌توانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز را کاهش دهید ولی مطمئن شوید که سایز فایل نقشه سایت شما بعد از فشرده سازی کمتر از ۱۰ مگابایت باشد.

در فایل ایندکس زمان احتمالی تغییرات برای هر فایل نقشه سایت شما به وسیله برچسب <lastmod> مشخص می‌شود.

سایت مپ XML چه فایل‌هایی را پشتیبانی می‌کند؟

گوگل می‌تواند پسوندهای متفاوتی را در هر نقشه سایت شناسایی کند. این امر بستگی به محتویات هر سایت دارد و شما با استفاده از نقشه سایت کار را برای موتورهای جستجو راحت می‌کنید. نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی می‌کند.

Sitemap

A site map (or sitemap) is a list of pages of a web site accessible to crawlers or users. It can be either a document in any form used as a planning tool for Web design, or a Web page that lists the pages on a website, typically organized in hierarchical fashion.

 

دانلود فایل پی دی اف PDF

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *